اخبار و رویدادها

طراحی و پیاده سازی ربات جراحی از راه دور در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

ربات جراحی

در نشست اخیر شورای دانشگاه، گزارشی از روند طراحی و پیاده سازی ربات جراحی از راه دور در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ارائه شد.

در ابتدای این نشست دکتر فتح الهی معاون پژوهشی دانشگاه با توضیحات کوتاهی درباره این پروژه گفت: این ربات، حاصل کار جمعی گروه مخابرات و گروه مهندسی پزشکی می باشد و از سوی دکتر عروجی، دکتر شرافت و دکتر مکاری اعضای هیات علمی دانشگاه به انجام رسیده است.
در ادامه دکتر مهدی عروجی عضو هیات علمی گروه مهندسی پزشکی – بیوالکترونیک دانشگاه در تشریح پروژه سامانه ربات جراحی از راه دور گفت: این پروژه با همکاری شرکت ارتباطات سیار ایران و دانشگاه تربیت مدرس در بهار ۹۷ تعریف و فاز اولیه آن برای نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تلکام آماده و رونمایی شد. این پروژه یک ربات جراحی از راه دور است که در فاز اول، تمرکز آن روی جراحی کرانیوتومی یا برداشتن قسمتی از بافت سخت جمجمه ی انسان است.
وی هدف از این پروژه را کمک به آسیب دیدگانی که در مناطق محروم دچار خونریزی و ضربه مغزی می شوند، دانست و افزود: مطالعات میدانی نشان داده است که بالغ بر نیمی از هموطنان ما که در مناطق دورافتاده و در مکان هایی که به پزشک دسترسی ندارند، دچار خونریزی و یا ضربه مغزی می شوند، جان خود را از دست می دهند. برای این افراد ضرورت دارد که در اسرع وقت، خون ناشی از ضربه و لخته ی ایجاد شده، از مغز خارج شود و در اغلب موارد علت اصلی اینکه افراد جانشان را از دست می دهند این است که به سرعت به مراکز درمانی نمی رسند تا لخته خون خارج شده و فشار از روی مغز برداشته شود.
در ادامه دکتر نادر مکاری درباره نحوه انجام جراحی در بستر شبکه های نسل پنجم اینترنت توضیح داد و گفت: برای انجام این جراحی، شبکه های نسل چهارم پاسخگو نیستند و این جراحی یا باید در بستر ارتباط مخابراتی نقطه به نقطه و یا در بستر نسل پنجم شبکه تلفن همراه G 5 پیاده سازی شود که در بستر G 5 به دلیل نوع طراحی و فناوری جدید آن می توانیم جراحی با اطمینان بالا و بدون تاخیر داشته باشیم.
در ادامه دکتر احمدی ضمن تشکر از تیم تحقیقاتی این پروژه به دلیل انجام فعالیت هایی در مرزهای دانش جهانی، ابراز امیدواری کرد: با توجه به توسعه شبکه های G5 در کشور، این پروژه با سرمایه گذاری بخش خصوصی یا ارگان های مرتبط و ذی نفع به صورت اجرایی به کار گرفته شود.

منبع: سایت دانشگاه تربیت مدرس

نتایج انتخابات هیأت رئیسه بخش ایران IEEE: پروفسور وحید احمدی استاد تمام دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس رئیس بخش ایران IEEE در سال 2021 شد

IEEE Iran section
vote

جلسه كميته انتخابات بخش ايران IEEE با حضور اعضاء در روز سه شنبه 1399/9/11 ساعت 20:15 از طريق اسکايپ به رياست آقای دكتر فتوحی به منظور بررسی نتایج انتخابات برگزار شد. از مجموع 603 نفر واجد شرایط بر اساس بانک اطلاعاتی IEEE در ماه نوامبر 31% در رای گیری شرکت کردند، که نتایج آن به شرح زیر است:
سمت ریاست بخش:

 • آقای دکتر وحید احمدی

نایب رئیس بخش:

 • آقای دکتر حسین عسکریان ابیانه

دبیر بخش:

 • دکتر مریم طایفه محمودی

خزانه‌دار بخش:

 • دکتر محمدرضا یوسفی

منبع: خبرنامه بخش ایران IEEE

اطلاعیه ارسال آثار انجمن‌های علمی دانشجویی در سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت

پروفسور وحید احمدی کاندیدای انتخابات رئیس و نائب رئیس IEEE بخش ایران در سال 2021

دکتر وحید احمدی از سال 1373 عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس هستند که در سال 1385 به مرتبه استادی ارتقا یافتند. ایشان عضو ارشد IEEE (Senior Member) و نایب رییس IEEE IRAN Section هستند و ریاست گروه پژوهشی اپتوالکترونیک-نانوفوتونیک و آزمایشگاه نانواپتوالکترونیک دانشگاه تربیت مدرس و همچنین ریاست مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور را بر عهده دارند. ایشان عضو هیئت موسس انجمن اپتیک و فوتونیک ایران و جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط با صنعت و دانشگاه، عضو Editorial Board نشریه بین المللی 2016 Optical and Quantum Electronics, OQEL و سردبیر مجله علمی-پژوهشی مهندسی برق مدرس از سال 1391 تاکنون هستند. ضمنا در سال‌های 1385-1387رئیس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس، و در سال‌های 1392-1396 نیز معاون پژوهش و فناوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری بوده‌اند. ایشان فعالیت‌ها و مسئولیت‌های ذیل را نیز داشته اند: 1) دبیر کمیته علمی سیزدهمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران، اسفند 1385. 2) رئیس شانزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، اردیبهشت 1387. 3) عضو هیئت تحریریه نشریه بین المللی ارتباطات و فناوری اطلاعات، 1386-تاکنون، 4) عضو هیئت تحریریه نشریه فصلنامه صنایع الکترونیک، 1389-تاکنون. 5) دبیر کمیته علمی بیستمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران، اسفند 1392

برای دانلود زندگی‌نامه پروفسور وحید احمدی بر روی بیوگرافی کیلیک کنید

نامزدهای انتخابات هيأت رئيسه IEEE بخش ایران در سال 2021

Prof.Vahid.Ahmadi-election

جلسه كميته انتخابات بخش ايران IEEE با حضور اعضاء در روز سه شنبه 1399/7/15 ساعت 19:00 از طريق اسکايپ به رياست آقای دكتر فتوحی تشكيل شد.
در اين جلسه پس از بررسی فرم‌های پيشنهاد نامزد انتخابات كميته اجرايي بخش ايران IEEE كه در مهلت تعيين شده تا روز يکشنبه 1399/7/10 دريافت شده بود، اسامی نامزدهای واجد شرايط به شرح زير مورد تاييد قرار گرفت.
سمت ریاست و نایب رئیسی:

 • دکتر وحید احمدی
 • دکتر حسین عسکریان ابیانه
 • دکتر اسلام ناظمی

سمت دبیری:

 • دکتر مریم طایفه محمودی
 • دکتر وحید نیری

سمت خزانه‌داری:

 • دکتر محمدرضا یوسفی

از آنجایی که تنها فرم پيشنهاد نامزدی آقای دکتر محمدرضا يوسفی، استاديار دانشکده مهندسي برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد دريافت شده بود، با توجه به عدم وجود رقيب، کميته انتخابات برگزيده شدن ايشان به سمت خزانه‌دار را تأييد کرد.

 یازدهمین مراسم مجازی اهدای جوایز بخش ایران IEEE

Awards IEEE in 2020

🔸 به دلیل شرایط موجود ناشی از بیماری COVID-19 برنامه یازدهمین مراسم اهدای جوایز بخش ایران IEEE، امسال به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

🔹 شرکت‌کنندگان می‌توانند علاوه بر حضور در مراسم و دریافت گواهی حضور، با جوایز اهدایی بخش ایران IEEE اعم از پایان‌نامه برگزیده/قابل تقدیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شاخه دانشجویی برگزیده/قابل تقدیر و … آشنا شوند.

👨‍💼 میهمان ویژه : Prof. Vincenzo Piuri | رئیس منتخب ناحیه ۸ IEEE

✅ با حضور کمیته اجرایی، اساتید برجسته حوزه برق و کامپیوتر سراسر ایران، کار آفرینان و پیشکسوتان صنعت، مشاورین و شاخه‌های دانشجویی

🏆اهدا جوایز:
🏆 استاد پیشکسوت در امر آموزش            🏆 استاد پیشکسوت در امر پژوهش
🏆 جایزه پژوهشی استاد محمد حکاک        🏆 جایزه آموزشی استاد پرویز جبه‌دار مارالانی
🏆 جایزه پژوهشی استاد کارلوکس            🏆 جایزه پژوهشی استاد فخرایی
🏆 مهندس پیشکسوت در صنعت                🏆 کارآفرینان برتر
🏆 مشاور برجسته شاخه دانشجویی            🏆 زنان در مهندسی
🏆 جایزه آموزشی و پژوهشی رده جوانان    🏆 رساله برگزیده دکترا
🏆 رساله دکترا قابل تقدیر                                🏆 پایان‌نامه برگزیده کارشناسی ارشد
🏆 پایان‌نامه کارشناسی ارشد قابل تقدیر  🏆 پروژه برگزیده کارشناسی
🏆 پایان‌نامه کارشناسی قابل تقدیر              🏆 شاخه دانشجویی برگزیده
🏆 شاخه دانشجویی قابل تقدیر
🗓 تاریخ و زمان برگزاری: پنج‌شنبه 22 آبان 99، ساعت 14:00
🆓 شرکت برای عموم رایگان و آزاد است
🔗پیوند ثبت نام در مراسم:                  http://www.ieee.org.ir/11

 انتشار شماره اول نشریه علمی تخصصی برقکام

Barghcom

✅1️⃣📚 انتشار شماره اول نشریه علمی تخصصی برقکام به صاحب امتیازی انجمن علمی دانشجویی مهندسی برق و کامپیوتر – معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس تهران. با مشارکت اساتید تراز اول داخل و خارج از کشور و دانشجویان مقاطع دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی دانشگاه‌های سراسر کشور

👈 جهت دانلود “رایگان” نشریه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

🌐 https://www.modares.ac.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=20&pageid=15890&gr=261&cd=1173

✍️جهت همکاری با تیم برقکام در شماره‌های بعدی می‌توانید از طریق  لینک‌های زیر وارد کانال‌های نشریه برقکام و IEEE دانشگاه تربیت مدرس شوید.

🆔@Barghcom_ELECOM,  🆔@TMU_IEEE,  📩 barghcom.elecom@gmail.com

اعلام نتایج انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه تربیت‌مدرس

vote

🔹طبق اعلام معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس نتایج انتخابات به شرح زیر است:

 • اعضای اصلی:

آقای بشیر فعله‌گری، مدیرمسئول نشریه برقکام
خانم مریم حجتی، مدیرمسئول نشریه آذر

 • عضو علی البدل:

خانم مرضیه موسی‌زاده، مدیر مسئول نشریه فناوری ناب
🔹 بنابر این گزارش، انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشجویی برای نخستین بار به صورت مجازی و در سامانه نشریات وزارت علوم انجام شده است. انتخابات نمایندگان دانشجویان در کمیته ناظر هر سال بین مدیران‌مسئول واجد شرایط نشریات دانشجویی برگزار و اعضای منتخب با حکم رییس دانشگاه به مدت یک سال در کارگروه مذکور، مشغول به فعالیت می‌شوند.

پروژه‌های مرتبط با رشته‌ی مهندسی برق و کامپیوتر در سومین مسابقات ملی ره نشان

ره نشان-برق

۱-ارائه راهکارهای افزایش بهره‌وری و بهبود تجربه مشتریان
۲-ارزیابی مهارت‌های نرم متقاضیان استخدام براساس خروجی آنها در بازی‌های شناختی آنلاین
۳-استخراج سیکل رانندگی اتوبوس‌های شهر تهران
۴-بررسی راه کارهای هوشمندسازی در صنعت نفت و گاز
۵-پایش سطوح در صنعت نفت و گاز به کمک پهپاد
۶-تجهیزات ارزیابی پویای بازدارنده رسوبی مورد مصرف در فرایند تولید نفت و گاز
۷-تهیه نرم افزار شبیه ساز تحت وب برای سیستم های گلخانه ای
۸-سامانه تنظیم خودکار برنامه زمانبندی آبیاری و تغذیه (کودآبیاری) زمین‌های کشاورزی و گلخانه‌ها
۹-طراحی و ساخت سامانه راننده خودکار
۱۰-فناوری تشخیص تصاویر و ویدئوهای نامناسب
۱۱-طراحی و ساخت درایور و تعیین مشخصه های مغناطیسی موتور های رلوکتانس توربو
۱۲-فناوری تشخیص خودکار محتوا
۱۳-موقعیت یابی فرکانسی
۱۴-شبیه سازی کامپیوتری فرایند تخلیه مکانیزه رآکتورها و مخازن انباشت مواد گرانولی شیمیایی
۱۵-طراحی درایور LCD
۱۶-طراحی و ساخت ایستگاه شارژ خودروی برقی

برای مشاهده‌ی پروژه‎های دیگر مسابقات ملی ره نشان به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

🌐https://www.rahneshan.ir/projects

سومین دوره مسابقات ره نشان با همکاری شاخه دانشجویی IEEE دانشگاه تربیت‌مدرس

ره نشان

موسسه رضوان پس از برگزاری مسابقات ره زیست ۱ و ۲، سومین دوره ره نشان  را در ۵ حوزه هوشمندسازی، آب و محیط زیست، حمل و نقل، انرژی و زیست فناوری برگزار خواهد کرد که همه رشته‌های فنی مهندسی و علوم پایه رو شامل می‌شود.
در این مسابقه مجموعه های فناور و صنعتی ضمن تعریف پروژه واقعی ، راهبری شرکت کنندگان رو برای انجام پروژه انجام خواهند داد. دانشجویان شرکت کننده در ره نشان در این پروژه ها با هم رقابت خواهند کرد.
شرکت کنندگان این مسابقه علاوه  بر فرصت کسب تجربه انجام پروژه واقعی و ارتباط با مجموعه های دانش بنیان و فناور، امکان بهره مندی از محتوای کارگاه های عمومی و تخصصی مرتبط با پروژه ها خواهند شد و در صورت عضویت در تیم های برتر تا ۳۰ امتیاز بنیاد ملی نخبگان، جایزه ۱۰ میلیونی و امکان همکاری با شرکت ها را خواهند شد.
ضمنا در صورتی که نصف اعضای تیم معدلشون بالای ۱۶.۵ باشه بدون نیاز به مصاحبه و ارزیابی مجددد می‌توانند از حمایت های طرح شهید احمدی روشن بنیاد ملی نخبگان شامل ۱۰۰ امتیاز نخبگی و دریافت پرداختی بنیاد و … بهره مند شوند. که جزئیات این طرح در سایت بنیاد آورده شداست.
برای آشنایی بیشتر می‌توانید آدرس‌های زیر مراجعه فرمایید.

🆔 @rahzist,  🆔 @rahneshan_ir

عناوين كسب شده توسط سازمان علمی دانشجويی مهندسی برق كشور و انجمن‌های عضو سازمان در دوازدهمين جشنواره بين المللی حركت

دوازدهمین جشنواره بین المللی حرکت

کسب افتخاری دیگر:
به اطلاع می‌رساند امروز 21 مرداد ماه سال 1399، مراسم اختتامیه “دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی حرکت” با حضور وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر غلامی برگزار شد.

🏆🥇 در بین تمامی انجمن‌های علمی کل کشور “انجمن علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس” موفق به کسب رتبه برتر در زمینه محتوای دیجیتال شده است. کسب این مقام را به جامعه دانشگاهی دانشگاه تربیت مدرس به ویژه عزیزان فعال در امور فرهنگی تبریک عرض می‌نماییم.

🧑‍💻همکاران انجمن دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت:

✅ دکتر صادق بلوکی: مشاور انجمن علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، استادیار گروه مهندسی برق کنترل
✅ بشیر فعله‌گری: رئیس شاخه IEEE دانشگاه تربیت مدرس، دبیر انجمن علمی دانشکده مهندسی برق و کامیپوتر، گروه مهندسی برق کنترل
✅ دانش امانی: همکار بین انجمنی، نایب رئیس شاخه IEEE دانشگاه تربیت مدرس، گروه مهندسی برق قدرت
✅ محمد توحیدلو: همکار بین دانشکده‌ای، دبیر سابق انجمن بیوفیزیک و سردبیر نشریه زیست نوین، گروه بیوفیزیک
✅ ابوالفضل غیاثی مقدم: همکار بین دانشگاهی، رئیس IEEE شاخه دانشکده شمسی پور، گروه مهندسی کامپیوتر
✅ کیوان شاه کرمی: همکار بین دانشگاهی، گرافیست، گروه مهندسی کامپیوتر دانشکده شمسی‌پور

در پایان به رسم ادب و قدردانی از تمامی عزیزان به ويژه معاونت محترم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربيت مدرس جناب آقای دكتر ناطق معاون محترم فرهنگی، جناب آقای دكتر شریعتی مدير محترم سياست گذاري و برنامه‌ریزی، جناب آقای فغانی رئيس محترم سياست گذاری و برنامه‌ریزی و جناب آقای یزدانی دبير محترم شورای دبيران دانشگاه تربيت مدرس كمال تشكر و قدردانی را داريم.
🙏🙏🙏🙏🌺🌺🌺🌺

معاونت علمی ریاست جمهوری با همکاری شاخه IEEE دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌کند

INOTEX

🔴✨  ثبت نام ویژه دانشجویان در نهمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری INOTEX آغاز شد✨😍
🌍 هر کجای دنیا که هستید، بدون محدودیت می‌توانید به صورت مجازی و به صورت زنده از #فرصت های زیر برخورددار شوید:

 • بازدید از غرفه های شرکت‌ها، استارتاپ‌ها، شتابدهنده‌ها و…
 • آشنایی و شبکه سازی با اکوسیستم استارتاپی و نوآوری
 • برقراری جلسه با منتورهای برتر کشور در زمینه های مختلف
 • مشاهده سخنرانی های الهام بخش متخصصان و بررسی رازهای موفقیت شرکت‌های بزرگ با حضور مؤسسین آن‌ها
 • بازدید از فناوری‌های جدید
 • استفاده از تجربیات کارآفرینان و آگاهی از علل موفقیت و شکست استارتاپ‌ها
 • فرصت پرسش و پاسخ از متخصصین و فعالان استارتاپی و نواوری
 • و…

📆زمان: ۲۲ الی ۲۵ مرداد ماه ۹۹
〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
🔴#کدتخفیف_ویژه ۵۰ درصدی دانشجویان دانشگاه تربيت مدرس برای شرکت در نمایشگاه:
♨️inostu5386
🌐 ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر:
www.inotex.com

نتایج رتبه بندی علمی کشورها از وب‌سایت Scimago

SCIMAGO

ایران کشور اول منطقه از نظر تعداد مقاله، تعداد ارجاع و تعداد خودارجاعی در سال ۲۰۱۹

🔹ایران پانزدهمین کشور منتشر کننده مقالات و مستندات علمی و همچنین پانزدهمین کشور از نظر میزان ارجاعات و استنادات در دنیا در سال ۲۰۱۹ بوده است.
🔹 در جهان رتبه ایران در نشر مقالات نسبت به سال ۲۰۱۸، یک پله بهبود یافته و ایران از رتبه ۱۶ به ۱۵ رسیده است.
🔹از نظر میزان کلی استنادات، ایران از رتبه ۱۷در ۲۰۱۸ به رتبه ۱۵ در ۲۰۱۹رسیده است.
🔹در خاورمیانه از سال ۲۰۱۲، همواره ایران بیشترین میزان استنادات را در منطقه داشته است.
🔹رتبه اول خود ارجاعی هم در سال ۲۰۱۹و هم در فاصله سالهای ۱۹۹۶تا ۲۰۱۹در منطقه متعلق به ایران بوده است.
🔹از سال ۲۰۱۱، همواره ایران بیشترین  تعداد مستندات علمی را در منطقه داشته است.
🔹در مجموع سال‌های ۱۹۹۶تا ۲۰۱۹، ایران رتبه دوم از نظر مقالات و رتبه سوم از نظر استنادات را در منطقه داشته است.
🔹رتبه اچ ایندکس ایران در منطقه چهارم بوده است.

https://www.scimagojr.com/countryrank.php?year=2019

منبع خبر: TMUDailyNews@

سالروز درگذشت علی جلیلوند دبیر سابق شاخه IEEE دانشگاه تربیت مدرس

یکسال گذشت
زنده یاد🖤 علی جلیلوند🖤
دانشجو مقطع دکتری مهندسی کامپیوتر و دبیر سابق شاخه IEEE تربیت مدرس
روحت شاد و یادت همیشه گرامی😔😔😔😔

عضویت رسمی در IEEE

با سلام و احترام به اطلاع دانشجویان گرامی می‌رسانیم هزینه عضویت رسمی در IEEE به 13.5 دلار (تا آخر سال 2020) کاهش پیدا کرده است. نحوه‌ی عضویت در این انجمن در راهنما و پیوند روبرو آمده است.

بازدید از آزمایشگاه‌های علوم اعصاب پژوهشکده علوم شناختی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)

IPM, School of Cognitive Sciences (2)

گزارش تصویری بازدید انجمن مهندسین برق و الکترونیک دانشگاه تربیت مدرس TMU_IEEE از آزمایشگاه‌های علوم اعصاب پژوهشکده علوم شناختی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM).
در این بازدید دانشجویان محترم مهندسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و سرکار خانم دکتر زهرا بهمنی دهکردی عضو محترم هیئت علمی مهندسی پزشکی حضور داشتند.
به مورخ : شنبه ۱۳۹۸/۰۹/۰۳

بازدید از پروژه ملی شتابگر خطی الکترون پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)

گزارش تصویری بازدید انجمن مهندسین برق و الکترونیک دانشگاه تربیت مدرس ( TMU_IEE) از شتابگر خطی الکترون پژوهشگاه دانش‌های بنیادی(IPM).
در این بازدید اعضای محترم هیئت علمی گروه مخابرات جناب آقای پروفسور قاسمیان، جناب آقای پروفسور پاییز عزمی، جناب آقای دکتر غفاری، دانشجویان محترم مهندسی مخابرات میدان و کنترل دانشگاه تربیت مدرس حضور داشتند.
به مورخ : شنبه ۱۳۹۸/۰۸/۲۵


معرفی شتابگر خطی الکترون پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)
باریکه‌ای از ذرات باردار کاربردهای بسیار گسترده‌ای در صنعت، پزشکی، تحقیقات دانش‌های بنیادی، تولید انرژی، حفاظت از محیط زیست و حتی مسائل امنیتی و دفاعی دارد. درمان سرطان، اتصال عرضی پلیمرها، تصفیه‌ی آب، جوشکاری فلزات، تولید انرژی از طریق راکتورهای نوترون سریع، کاشت یون در قطعات نیمه‌رسانا، اسکن محموله‌های باری، تولید رادیوایزوتوپ و فراهم نمودن راهی منحصر به فرد در کشف قوانین طبیعت در فیزیک ذرات بنیادی تنها گوش‌های از کاربردهای باریکهای از ذرات باردار است. شتابگرهای ذرات ابزاری برای تولید، شتابدهی و کنترل باریکه تا حصول پارامترهای مورد نظر می‌باشند. شتابگر خطی الکترون به عنوان پرکاربردترین و پرتعدادترین شتابگرها در دنیا شناخته می‌شود. شتابگر خطی الکترون پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) اولین شتابگری است که به طور کامل در داخل کشور به منظور شتابدهی الکترون‌ها تا انرژی چهار و نیم مگا الکترون ولت طراحی و ساخته شده است. اجزای مختلف این شتابگر خطی الکترون شامل تفنگ الکترونی، دسته‌ساز، تیوب اصلی شتابدهی، منبع توان بسامد رادیویی (RF)، سیستم خلاء، قطعات موجبری جهت انتقال توان RF به قسمت شتابگر و سیستم خنک کننده است. هدف اصلی این پروژه تحقیق و توسعه‌ی زیرساخت‌ها در حوزه فیزیک شتابگرها به ویژه شتابگرهای خطی الکترون و نیز تربیت نیروی انسانی متخصص در این حوزه و به طور خلاصه پاسخ دادن به این سوال که آیا با دانش و فناوری فعلی ایران امکان طراحی و ساخت کامل یک شتابگر خطی بومی وجود دارد یا نه؟

برای اطلاعات بیشتر درباره شتابگرهای ذرات می‌توانید به مقاله روبرو مراجعه کنید.

پروژه کسر خدمت سربازی

پروژه کسر خدمت
پروژه جایگزین خدمت

🏢 ارائه دهنده پروژه: شرکت توسعه منابع انرژی

📋شرح موقعیت :

شرکت توسعه منابع انرژی توان آمادگی خود را جهت حمایت از دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی در قالب واگذاری طرح های کاربردی در خوزه های ذیل و اعطای کسر خدمت سربازی (همکاری تحقیقاتی) و یا جایگزینی کل خدمت سربازی (نخبگان وظیفه) براساس آیین نامه های ستاد کل نیروهای مسلح اعلام می نماید

🎓رشته‌های تحصیلی:

 • مدیریت و مهندسی صنایع (مدیریت پروژه، مطالعات راهبردی، آینده پژوهی و مدیریت استراتژیک)
 • شیمی (الکتروشیمی، شیمی تجزیه، آلی، معدنیو شیمی فیزیک)
 • مهندسی مواد (گرایش سرامیک، شناسایی و انتخاب مواد، متالورژی و خوردگی)
 • مهندسی برق(الکترونیک device و قدرت)
 • مهندسی مکانیک (گرایش های تبدیل انرژی، طراحی کاربردی، ساخت و تولید و سیالات)
 • مقطع تحصیلی:  کارشناسی ارشد | دکتری

💢 در صورت علاقه‎مندی رزومه خود را از طریق راه‌های زیر ارسال فرمایید.

9901031112
@epairan_com
@ssamsrt

 انتشار مجازی ۷۰۰ عنوان کتاب از دانشگاه کمبریج به علت شیوع کرونا

university of cambridge

✅ به علت شیوع کرونا، انتشارات دانشگاه کمبریج تمام ۷۰۰ عنوان کتاب خود را که با فرمت HTML به صورت آنلاین منتشر شده بودند، جهت دسترسی آسان به طور رایگان در دسترس عموم قرار داده است.

🔸 کتاب‌های مذکور شامل موضوعات مختلفی بوده و تا پایان ماه مه میلادی در دسترس خواهند بود.

🔸 جهت دسترسی به کتاب‌های موردنظر خود می‌توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks

سالروز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس مبارک

روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و مهندس

⚡️ شکوفایی تمدن بشر، برآیند ایده‌های مهندسین متفکر و تلاشگر است

✨ پنجم اسفند، روز مهندس، بر آنان که خالق ایده‌های نو هستند مبارک باد 🌹